Two news pieces

22 Oct

I found two news pieces showing my protests when I was back in Turkey. They say that I was blacklisted and fired many times from the Foreign Ministry of Turkey. There are some distortions but it is ok. I chained myself as naked to the Koroglu Monument in Bolu while I was marching from my village to Ankara, Capital of Tu

rkey. I did this marches 3 times. Each took 2 weeks.

==============================================================

Hürriyet’i Takip Et

Köroğlu heykeline kendini zincirledi

28.09.1999

 

 

Ankara’da bir süre önce Cumhurbaşkanlığı önünde çırılçıplak soyunarak MHP’yi protesto eden 36 yaşındaki Recai İskender, bu eylemini Bolu’da da tekrar etti. İskender, dün saat 14.00 sıralarında elbiselerini çıkararak kendini Köroğlu heykeline zincirledi. Anadolu Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi mezunu ve 10 aydır işsiz olduğunu söyleyen İskender, Belediye Meydanı’nda bulunan Köroğlu heykeline kendini boynundan zincirleyerek anahtarını cami tuvaletinin deliğine attı. 13 yıl Dışişleri Bakanlığı’nda çalıştığını belirten İskender’in kıyafetlerini giydirmeye çalışan polis, bir yandan da demir testere ile zinciri kesmeye çalıştı. Karasu’dan Ankara’ya 3 kez yürüdüğünü bildiren İskender, ‘‘Elçi olacaktım, şimdi odacı bile olamadım. Yaktın beni MHP. Ben sana güvendim. Sen beni odacı bile yapmadın. Hayatımı mahvettin. Gençliğim bitti. Eşimden boşandım’’ diye konuştu. Recai İskender, heykelden kurtarılıp kalabalığın şaşkın bakışları arasında Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Sonraki Hab

=========================================================================
Porttakal.com > Haber Arşivi > Eylül 1999 > Köroğlu heykelinde zincir şov

Köroğlu heykelinde zincir şov

Köroğlu heykelinde zincir şov

Son güncelleme : 27 Eylül 1999 00:00

Yıllar önce işlediği bir suç nedeni ile işinden atılan ve tepkisini yaptığı kişisel eylemlerle ortaya koyan Recai İskender, bu sefer de kendini çırılçıplak Köroğlu heykeline zincirledi. Lise yıllarında işlediği siyasi bir suç nedeni ile…

Yıllar önce işlediği bir suç nedeni ile işinden atılan ve tepkisini yaptığı kişisel eylemlerle ortaya koyan Recai İskender, bu sefer de kendini çırılçıplak Köroğlu heykeline zincirledi.

Lise yıllarında işlediği siyasi bir suç nedeni ile fişlendiğini ve çalışmakta olduğu Dişişleri Bakanlığı’ndan on ay önce işten atıldığını söyleyen Recai İskender, kendisini Köroğlu heykeline çırılçıplak zincirleyerek MHP‘yi protesto etti. İşlediği suçtan dolayı binlerce defa pişman olduğunu ifade eden eylemci, MHP‘nin söz vermesine rağmen kendisine sahip çıkmadığını belirtti.

Siyasal Bilgiler mezunu olduğunu ifade eden İskender, “Beni görevden almasalar şimdi elçiydim. MHP bana sahip çıksın” diyerek tepkisini dile getirdi.

Köroğlu heykeline çıkarak çırılçıplak soyunduktan sonra kendisini boynundan heykele zincirleyen Recai İskender, polisin anında müdahalesi ile önce biraz olsun giydirildi. Zincirlerinin demir testeresiyle kesilmesiyle eylem son bulurken, İskender’in MHP‘ye tepkisi polis otosuna binene kadar devam etti.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: