Recai Iskender ‘s struggle to tear down the Wall Street is on CNN…Kapitalist Duvara karsi protestom CNN de cikti…

13 Oct

My protest is on CNN Turk news. It is with my name Recai Iskender. I wish they did not cut out my personal sufferings from the news. I also wish they emailed the news to me as they had my contact info. But great. American spring (OWS) protest is spreading to 45 countries already.

———————————————–

12.10.2011 12:05:38 Yazdır Kaydet Arkadaşına Gönder Paylaş Haber SMS

Amerikan Baharı’na Türkiyeliler de katılıyor

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır

Geri İleri

Paylaş » Facebook » Google » Twitter » Buzz It » FriendFeed » Mixx » Digg » del.icio.us » reddit » MySpace » Stumble Upon

http://www.facebook.com/plugins/like.php?action=recommend&channel_url=http%3A%2F%2Fstatic.ak.fbcdn.net%2Fconnect%2Fxd_proxy.php%3Fversion%3D3%23cb%3Df132c55b64d1883%26origin%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.cnnturk.com%252Ffb40c249a5a9b1%26relation%3Dparent.parent%26transport%3Dpostmessage&extended_social_context=false&href=http%3A%2F%2Fwww.cnnturk.com%2F2011%2Fdunya%2F10%2F12%2Famerikan.baharina.turkiyeliler.de.katiliyor%2F632857.0%2Findex.html&layout=box_count&locale=en_US&node_type=1&sdk=joey&send=false&show_faces=false&width=100https://plusone.google.com/u/0/_/+1/fastbutton?url=http%3A%2F%2Fwww.cnnturk.com%2F2011%2Fdunya%2F10%2F12%2Famerikan.baharina.turkiyeliler.de.katiliyor%2F632857.0%2Findex.html&size=tall&count=true&annotation=&hl=tr&jsh=r%3Bgc%2F24479126-6666cb8c#id=I1_1318519610984&parent=http%3A%2F%2Fwww.cnnturk.com&rpctoken=727298356&_methods=onPlusOne%2C_ready%2C_close%2C_open%2C_resizeMeİlgili Haberler

Dünya ekonomisinin kalbinin attığı finans merkezi Wall Street’in önünde bir aydır protesto gösterilerini sürdüren ve “duvarları” yıkmaya çalışan protestocuların sayıları gün geçtikçe artıyor. Protestolara katılanlar arasında Türkiye göçmenleri de var.

 

ABD‘de ekonomik kriz ve işsizliğe karşı binlerce kişinin girişimiyle dördüncü haftasına giren protesto gösterileri dün de sürdü. Ülke genelinde adım adım yayılan protestoların ilk başladığı yer olan New York’ta, Amerikan borsasının işlem gördüğü Wall Street yakınındaki Zuccoti Parkı’nda kamp kuran ve günlerdir burada geceleyen protestoculara, New York ve çevresinde yasayan Türkiyelilerden de destek geldi.

New York’ta dördüncü haftasına giren ve kentin ünlü finans caddesi Wall Street çevresinde yoğunlaşan yoğunlaşan protesto gösterileri, dun kentin en lüks ve pahalı semtleri olan, uluslararası finans ve banka kuruluşlarının en üst düzey yöneticilerinin yaşadığı 5. Avenue ve Park Avenue’ye taştı.

Protestoya elinde taşıdığı bir yüzünde “Wall Street eşittir askeri darbe” öteki yüzünde de “1980 askeri darbecilerini asın” yazan bir dövizle Recai İskender de katıldı. Protestocuların bir aydır kamp kurduğu Zuccoti Parkı’na “Wall Street’i işgal edin” hareketine desteğe gelen İskender, herkes gibi kendisinin de demokrasi istediğini belirtti. İskender, “Dünyadaki ekonomik düzenin, bozuk düzenin düzeltilmesini istiyorum. Biz yüzde 99’uz, onlar yüzde 1. Onlar dediğim işte bu Wall Street. Wall Street bir cunta olmuş, yani eskiden beri para babalarının, oligarkların, kapitalistlerin elinde oyuncak olmuş, dünyayı sömürüyorlar. Burada herkes buna karşı, yüzde 1 yüzde 99’u köle durumuna getirmiş. Hakkımı arıyorum, haksızlığın düzeltilmesini istiyorum” diye konuştu.

İskender, Türkiye’de 1980 askeri darbesini gerçekleştiren kişilerin de Wall Street’in uzantıları olduklarını öne sürerek, kendilerinin cezalandırılmalarını istediğini dile getirdi.

Gösteriler diğer kentlere yayılıyor

Üç bine yakın kişinin, yağmurlukları, çadırları ve uyku tulumları ile kendilerine kamp alanı seçtikleri Wall Street’in bitişiğindeki Zuccoti Park’ı dolduran göstericilere, ülkenin dört bir yanından ve yurt dışından destek e-mailleri yağıyor. Ayrıca gösteriler ABD‘nin öteki  kentlerine de sıçradı.

“Değişim istiyorum”

Amerikalıların yüzde 99’unun çıkarlarını yüzde 1’lik azınlığa karşı koruduklarını belirterek, kapitalist sistem, işsizlik, ekonomik ve toplumsal eşitsizlik gibi sorunlara tepkisini göstermek için New Port’tan gelen Johanna Grube, “Değişim istiyorum ve bu işgali en güçlü kılan şey çok özel isteklerin olmaması. Bir şeylerin yanlış gittiğine, bir şeylerin değişmesi gerektiği konusunda ortak bir görüş birliği var. Şu anki durumdan kimse mutlu değil. İçinde bulunulan durum, sistem, sorunlara çözüm üretebilecek nitelikte değil. Sistemin kökten değişmesi gerek” diye düşüncelerini anlattı.

“Beni temsil etmiyorlar”

Yönetimde bulunanları “çağdaş Sam Amca’lar” olarak niteleyen ve kendisini temsil ettiklerine inanmadığını belirten Lily Boyce da “Erkek egemen bir anlayışları var. Genç bir bayan olarak onların verdiği kararlarda benim haklarımı göz önüne aldıklarını düşünmüyorum” diye konuştu.

“Başka seçenekler olduğunu göstermek istiyoruz”

Phobe Meel de görüşlerini, “Protestolarımızla birlik olma gücüne sahip olabileceğimizi göstermek, şimdiki sistem yerine başka seçenekler de olduğunu ortaya koymak istiyoruz” şeklinde aktardı.

“Kapitalizmin yerle bir olmasını istiyorum”

ABD‘nin, ekonomi, sosyal, eğitim, sağlık ve politik düzeninde köklü değişiklikler isteyen ve bu anlamda ülkede bir ilk sayılabilecek protesto gösterilerine ilk günden bu yana katılan Magy Wright da, eylemlerde yer almasının temel nedeninin “insanlığa ve insanlara olan tutkusu” olduğunu belirtti. Wright, “19 yıllık kısa yaşamımda yeterince yıkımlar gördüm. Bir şeyler yapmazsak da bu yıkımlar sürecek. Bunun, buradaki insanlar için de, çocuklarım için de, onların çocukları için de yaşanmasını istemiyorum artık. Barış, eşitlik istiyorum, kapitalizmin yerle bir olmasını ve bizim sesimizin de duyulmasını istiyorum” dedi.

James Bellissimo da, sürdürülebilir bir toplumsal barış için elde kaynaklar, bilgi, teknoloji donanımı olmasına karşın, hali hazırdaki sistemin sorunları çözmede yetersiz ve yararsız kaldığını söyledi.

İşte manifestoları

Amerikan sistemini temelden sorgulayan “Wall Street’i işgal et” girişimine destek verenlerin ortak paydaları arasında şu istekler bulunuyor:

– Şirketleri bireyler gibi değerlendirerek, onlara ancak kişilerin sahip olabileceği haklar veren 1886 yılı Yüksek Mahkeme kararı kaldırılsın.
– Vatanseverlik Yasası olarak bilinen ve terörle mücadele için istihbarat birimleri ve polise ek yetkiler veren düzenlemeler kaldırılsın.
ABD Merkez Bankası Federal Reserve Bank’a (FED) el koyulsun. ABD Kongresi özel bir yapılanma olan bu bankalar birliğini yönetimi ve denetimi altına alsın.
– Seçim kampanyasına ilişkin düzenleme ve yönetmelikler yenilensin. Şirketler, bir aday için 100 dolardan çok bağışta bulunamasın.
– Öğrenci borçları affedilsin, eğitim sistemi yeniden düzenlensin. Ücretsiz eğitim sağlansın.
– İdam cezası kaldırılsın.
– Kadınlara eşit haklar verilsin.
– Denetim görevi görecek Halk Ofisi kurulsun.
– İnsan haklarına ilişkin tüm anlaşmalar imzalansın.
– Mahkemelerde, mağdur haklarına öncelik ve önem verilsin.
– Suçlu banka, şirket ve yöneticileri hakkında dava açılsın.
– Çevresel sorumluluk reformu yapılsın.

Gösteriler dün de 1000’i aşkın kişinin katılımıyla gerçekleşen bir yürüyüşle sürdü. New York’ta dördüncü haftasına giren ve kentin ünlü finans caddesi Wall Street çevresinde yoğunlaşan gösterileri, dün kentin en lüks ve pahalı semtleri olan, uluslararası finans ve banka kuruluşlarının en üst düzey yöneticilerinin yaşadığı 5. Avenue ve Park Avenue’ye taştı. Protestocular, şirket CEO’larının yaşadığı lüks binalar önünde duraklayarak, “Payınıza düşen vergileri ödeyin”, “Savaşlara son verin, zenginleri vergilendirin”, “Halkı satıp bankaları kurtardılar” diye sloganlar attı.

Bu Haberle İlgili Twitter’da Ne Konuşuluyor?

Bu Haberle İlgili Twitter’da Ne Konuşuluyor?

 

KETENPERE2 Manhattan’da bazı milyarderlerin evlerine yürüdü ve lüks evlerin önünde sloganlar attı..Kapitazimin beşiğinde Amerikan baharı mı bu? 23 hours ago · reply · retweet · favorite

 

NciTanesi RT @habergunce: Amerikan Baharı´na Türkiyeliler de katılıyor http://t.co/SQiJgHDo by @habergunce 22 hours ago · reply · retweet · favorite

 

Berrin_Yilmaz amerikan baharı 22 hours ago · reply · retweet · favorite

 

toplumix Koray ÇaliŞkan: Amerikan Baharı başlar mı? http://t.co/3ruOz9uT 19 hours ago · reply · retweet · favorite

Advertisements

One Response to “Recai Iskender ‘s struggle to tear down the Wall Street is on CNN…Kapitalist Duvara karsi protestom CNN de cikti…”

  1. Gang Liu October 19, 2011 at 7:09 pm #

    http://mainstreet-wallstreet.blogspot.com/2011/10/99-hunger-strike-relay-clean-up-wall.html#!/2011/10/99-hunger-strike-relay-clean-up-wall.html99% Hunger Strike Relay: Clean up the Wall Street! On October 19th, 2011, it comes the 33 day for occupy wall streetmovement. The hunger strike initiated by Recai Iskender, a Turkish dissident, has been 5 days now.  The Hunger Strike becomes a relay, while more people would join the Hunger Strike at the Zuccotti park. Here is our Statement for the Hunger Strike.We are 99 percent,We are so mercy bailed out 1 percent! We are occupying the Wall Street.It is our street!We are here to start the Hunger Strike,We are cleaning up ourselves through fast!We ask Wall Street to clean up yourself first!We urge Wall Street to return our principal + interest!It is time for Wall Street  to show mercy and kind!It is time for 1% to bail out 99 percent!It is time for Wall Street to stop corrupt!It is time for 1% to stop coorperate with Communist!Don’t be Evil like the Chinese Communist,You will be toasted in the hunger strike!Don’t be greedy like the Chinese government,You will be torn down by the 99 percent!For those who want to join our hunger strike at Zuccotti park, please contact us:Recai Iskender: traderrocky2010@gmail.com Gang Liu: gang.liu.1989@gmail.com Xiamin Zeng: ask4un@gmail.com Sarah Meunier: sjmeunit@gmail.comPlese visit our website:http://jasmine-action.blogspot.com/ (Chinese, 中文)http://mainstreet-wallstreet.blogspot.com/ (English)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: